EU‑støttet kajudvidelse i Aalborg tager form og styrker rammerne for Nordjyllands CO2‑infrastruktur og grønne industri
CO2‑fangst og ‑lagring spiller en nøglerolle for realiseringen af de danske klimamål, og udviklingen af den nødvendige infrastruktur er en afgørende forudsætning. Torsdag den 12. marts markerede Port of Aalborg derfor fremdriften i et projekt med store perspektiver for CCS i Danmark ved en ceremoni på havnen, hvor etableringen af en ny EU‑støttet kajudvidelse var i fokus.
Kajudvidelsen omfatter 500 meter ny kaj og cirka 60.000 kvadratmeter kajareal. Kajen bliver en central del af infrastrukturen bag Nordjyllands første storskala CO2‑modtagefacilitet og udgør samtidig et væsentligt løft af havnens fysiske kapacitet. Den udbyggede kaj styrker havnens kapacitet og gør det muligt for to CO2-skibe at anløbe kajen samtidigt.
Kajudvidelsen har modtaget støtte fra EU gennem Connecting Europe Facility (CEF), fordi den indgår som en del af CO2‑infrastrukturprojektet Norne Carbon Storage Hub, der er udpeget som et EU Project of Common Interest (PCI).
Den nye kaj forventes færdig i efteråret 2027 og udgør en del af det fysiske fundament for en kommende CO2‑modtageterminal og tilhørende rørinfrastruktur.
“I en tid, hvor flere grønne projekter har oplevet udfordringer, tager vi nu konkrete, fysiske skridt mod etableringen af Nordjyllands første CO2‑modtagefacilitet. Kajudvidelsen er et strategisk skridt for Port of Aalborg, der både styrker vores rolle som erhvervshavn og skaber de fysiske rammer for den CO2‑infrastruktur, som på sigt skal understøtte permanent lagring i undergrunden,” siger Nuuradiin Hussein, bestyrelsesformand i Port of Aalborg, og fortsætter:
“Projektet kobler sig direkte til det CCUS‑økosystem, der er ved at udvikle sig i Aalborg – og med de initiativer, der er i gang, kan du ikke sige CCS uden også at sige Aalborg.”
Kajudvidelsen åbner samtidig for en udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer, som kan anvendes af grøn industri og andre arealkrævende aktiviteter. De nye arealer indgår i den statsligt udpegede Aalborg Industripark, der er målrettet virksomheder inden for grøn produktion, energiteknologi og tung industri som f.eks. vindindustrien.
”Med kajudvidelsen investerer vi langsigtet i den infrastruktur, der er nødvendig for at tiltrække og udvikle grøn industri. I vindindustrien er adgangen til plads og kajnære arealer en af de absolut største udfordringer både i Danmark og globalt, da mange havne er begrænsede som følge af bynære placeringer. Her skiller Aalborg havn sig ud med placeringen uden for byen og tilstrækkeligt med albuerum til, at vi her kan kombinere industriel produktion, energiteknologi og havneinfrastruktur. Derfor er der heller ingen tvivl om, at vi med denne udvidelse kommer til at styrke vores konkurrencekraft og position som nyligt statsligt udpeget industripark,” siger Kristian Thulesen Dahl, adm. direktør i for Port of Aalborg.
Inden for CO2‑området samarbejder Port of Aalborg med Norne Carbon Storage Hub om udvikling af CO2‑infrastruktur i Aalborg, som på sigt kan modtage og håndtere indfanget CO2 fra danske og europæiske aktører.
“Aalborg har nogle helt særlige forudsætninger for at blive et vigtigt samlingspunkt for landbaseret CO2‑håndtering. Vores ambition er at udvikle løsninger, der kan skaleres over tid og understøtte både nationale og europæiske klimamål i tæt samspil med havnen og den industrielle udvikling i området,” siger Lars Bo Christiansen, repræsentant for Norne Carbon Storage Hub i Danmark.
Samtidig er Port of Aalborg og Norne Carbon Storage Hub åbne for dialog med øvrige aktører, der arbejder med CO2‑fangst og anvendelse af CO2, herunderPower‑to‑X‑aktiviteter og produktion af grønne brændstoffer.
Om Norne Carbon Storage Hub
Norne Carbon Storage Hub er et CO2‑infrastrukturprojekt udviklet af Fidelis New Energy med fokus på modtagelse, transport og permanent lagring af CO2. Projektet arbejder med landbaserede løsninger, der skal understøtte både danske og europæiske aktørers behov for sikker og skalerbar CO2‑håndtering. Norne Carbon Storage Hub er udpeget som et EU Project of Common Interest (PCI) og udvikles i samarbejde med havne, industrielle aktører og myndigheder med henblik på at bidrage til realiseringen af nationale og europæiske klimamål.
Om Aalborg Industripark
Aalborg Industripark strækker sig over 243 hektar erhvervsjord både nord og syd for Limfjorden med mulighed for at udvide til i alt 497 hektar. Virksomheder i industriparken får adgang til en særlig “rød løber-ordning”, som giver hurtigere og mere koordineret myndighedsbehandling gennem én samlet kontakt til myndighederne. Formålet er at gøre det lettere og hurtigere at etablere eller udvide produktion i Danmark og dermed tiltrække investeringer og arbejdspladser. Samtidig skal industriparkerne især understøtte grønne industrier og teknologier. EU-støtte til kajudvidelsen
Projektet er medfinansieret af EU gennem programmet Connecting Evurope Facility (CEF), som administreres af Europa-Kommissionen. CEF støtter udviklingen af strategisk vigtig transport-, energi- og digital infrastruktur i Europa.

Fakta om kajudvidelsen
1) Hvad blev markeret ved eventen på Aalborg havn?
Port of Aalborg markerede den 12. marts fremdriften i en ny EU‑støttet kajudvidelse, som er et centralt infrastrukturskridt i udviklingen af CO2‑håndtering og grøn industri i Aalborg.
2) Hvad blev markeret ved eventen på Aalborg havn?
Kajudvidelsen omfatter ca. 500 meter ny kaj og ca. 60.000 m² kajareal, som styrker havnens kapacitet og driftssikkerhed.
3) Hvordan hænger projektet sammen med de danske klimamål?
CO2‑fangst og ‑lagring spiller en nøglerolle for realiseringen af de danske klimamål. For at CCS kan fungere i praksis, kræver det robust infrastruktur til modtagelse, håndtering og videre transport af CO2 – og det er netop denne type infrastruktur, kajudvidelsen er med til at etablere.
4) Hvad er kajudvidelsens funktion?
Kajudvidelsen udgør det fysiske fundament for en kommende CO2‑modtageterminal og tilhørende rørinfrastruktur. Udvidelsen styrker samtidig havnens kapacitet og gør det muligt for to skibe at anløbe kajen samtidigt. Derudover understøtter den havnens kajnære erhvervsarealer til grøn industri, herunder vindindustrien.
5) Hvornår står kajen færdig?
Kajudvidelsen forventes færdig i efteråret 2027.
6) Hvad er EU’s rolle i projektet?
Norne Carbon Storage Hub er udpeget som et EU Project of Common Interest (PCI), hvilket gives til projekter med grænseoverskridende betydning for klima og energisikkerhed. Kajudvidelsen har modtaget EU‑støtte via Connecting Europe Facility (CEF), fordi den indgår som en del af dette PCI‑projekt.
7) Hvor stor er EU‑støtten?
EU‑bidraget til kajudvidelsen udgør knap 80 mio. kr. Den øvrige finansiering varetages af Port of Aalborg.
8) Hvad betyder projektet for Aalborg som erhvervsområde?
Kajudvidelsen indgår i udviklingen af Aalborg som nyligt statsligt udpeget national industripark med fokus på grøn produktion, energiteknologi og tung industri. De nye arealer er særligt attraktive for vindindustrien og andre arealkrævende industrier.
9) Er der interesse for samarbejde med andre aktiviteter end CO2‑lagring?
Ja. Inden for CO2‑området samarbejder Port of Aalborg og Norne Carbon Storage Hub om udvikling af CO2‑infrastruktur. Samtidig er der interesse for dialog med aktører, der arbejder med CO2‑fangst og anvendelse af CO2, herunder Power‑to‑X‑aktiviteter og produktion af grønne brændstoffer.